Pocztówki na Wakacjach - karty EKUZ

 
Polecamy także:https://fadoauto.pl/jak-przygotowac-sie-do-podrozy-samochodem/ przeczytaj tutaj

Zbliża się sezon urlopowy... Słońce coraz chętniej wygląda zza chmur a na horyzoncie majaczy wizja upalnych, letnich dni i błogiego relaksu. Zaczyna się radosny czas oczekiwania na urlop, który może stać się okazją do podróży bliższych i dalszych.  W związku z powyższym postanowiliśmy przygotować serię wpisów poświęconych praktycznym poradom, które mają na celu ułatwić planowanie, a także realizowanie poszczególnych etapów podróży. Mamy nadzieję, że nasz "mini" poradnik pomoże lepiej przygotować się do wyjazdu. Z założenia, zawarte w poście informacje skierowane są  do osób, które po raz pierwszy zdecydują się na wyjazd zagraniczny. Mamy jednak nadzieję, że również bardziej doświadczeni podróżnicy znajdą tu coś dla siebie. 
Liczymy także na Państwa podpowiedzi! Podzielcie się swoimi doświadczeniami! Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas planowania zagranicznej podróży?


Każda wyprawa niesie ze sobą ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń. Dlatego planując podróż za granicę trzeba być szczególnie ostrożnym i zawczasu przygotować się na ich skutki. Warto zatem dokładnie sprawdzić swój dowód osobisty lub paszport (upewnijmy się, który dokument jest potrzebny). Dokumenty powinny być w dobrym stanie. Ponadto należy zwrócić uwagę na datę ważności, ponieważ nie może się ona skończyć w trakcie pobytu za granicą. Grozi to poważnymi konsekwencjami, takimi jak doprowadzenie do najbliższej jednostki policji, mandat, czy nawet deportacja. W niektórych krajach dowód musi mieć przynajmniej kilka miesięcy "zapasu" swojej ważności, dlatego warto to sprawdzić przed wyjazdem.  

Jeśli już jesteśmy przy dokumentach, kolejnym ważnym krokiem jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jest ono niezwykle ważne, ze względu na zapewnienie bezpłatnego świadczenia lekarskiego w przypadku wszelkich chorób i wypadków za granicą. Warunki i koszty umowy mogą się różnić w zależności od rodzaju schorzeń na które cierpimy, długości pobytu, sportów niebezpiecznych i wielu innych zmiennych, jednak trzeba pamiętać, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe pokrywają koszty leczenia wyłącznie do pewnej kwoty, z góry ustalonej w umowie. Nasza rada - dokładnie dopytujcie, co zawiera ubezpieczenie, które wykupujecie. Kiedy rzeczywiście będziecie mogli z niego skorzystać, a w jakich sytuacjach ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczenia! Dopilnujcie tego zwłaszcza, jeśli cierpicie na jakieś przewlekłe schorzenia! 
Najtańsze ubezpieczenia pokrywają koszty doraźnej pomocy oraz mniej inwazyjnych zabiegów, ale mogą nie wystarczyć w bardziej skomplikowanych przypadkach. Czasami w ramach wycieczek organizowanych przez biura podróży ubezpieczenie zdrowotne wliczone jest do ceny końcowej. Należy to jednak sprawdzić.

W przypadku wyjazdu do państwa członkowskiego Unii Europejskiej masz prawo do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).  Wystarczy odebrać ją w lokalnym oddziale NFZ, lub złożyć wniosek elektroniczny z prośbą o wysłanie karty na adres zamieszkania. Posiadacz karty ma zapewnioną opiekę medyczną zgodnie z zasadami obowiązującymi w kraju, na terenie którego będzie spędzać wakacje. Dlatego warto przeanalizować różnice dostępnych świadczeń w zależności od poszczególnych krajów. W celu uzyskania dodatkowych informacji należy udać się na oficjalną witrynę NFZ: https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/informacje-ogolne AKTYWNY LINK, natomiast poradnik jak wyrobić taką kartę znaleźć można pod tym linkiem: http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyrobic-karte-ekuz/ AKTYWNY LINK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Pocztówki z Centrum , Blogger