PLITWICE: lazurowo-turkusowe Jeziora Chorwacji

Nie ma nic piękniejszego niż tafla jeziora skąpana w promieniach porannego, rozgrzewającego słońca... a jeśli to jezioro ma krystalicznie czystą wodę i lazurowo - turkusowy, wręcz nierealnie bajkowy kolor, mieniący się miliardami słonecznych błysków... i jeśli zewsząd dociera do Ciebie szum bystro mknących, zburzonych potoków i łoskot wodospadów zrzucających ze skał hektolitry wody... to musi być Narodowy Park Jezior Plitwickich! Jedna z największych atrakcji turystycznych Chorwacji!


Park Narodowy Jezior Plitwickich został założony w 1949 roku, ale rezerwat istniał tu już od 1928. Jest to ogromny obszar, obejmujący 29 500 ha, przy czym największą atrakcją parku jest właśnie 16 lazurowo - turkusowych jezior, spiętych ze sobą kaskadowo, które swoim bajkowym krajobrazem przyciągają kilka tysięcy osób dziennie.
Od 1979 roku turkusowe jeziora znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO!!


Praktyczne porady

 

Ceny biletów sezonie 2017 (oryginalny cennik - TUTAJ)
 • dorośli - 180 kn (poza sezonem 110kn)
 • dzieci w wieku od 7 do 18 lat -  80kn (poza sezonem 55kn)
 • studenci - 110kn (poza sezonem 80kn)
 • dzieci poniżej 7 roku życia - bezpłatnie
Bilety kupuje się w kasie, przy wejściu na teren parku. Płatność przyjmowana jest tylko w kunach, o czym warto pamiętać i wcześniej się przygotować.
Kolejki do kas potrafią przypominać te, które znamy spod Kasprowego, ale nie trzeba się zniechęcać. Obsługa jest sprawna i mimo ogromnej ilości ludzi czas oczekiwania na wejście nie jest specjalnie długi (od kilku do kilkunastu minut). Warto pamiętać, że kasy ustawione są jedna za drugą, dlatego zawsze trzeba czujnie obserwować, czy gdzieś przed nami nie zwolniło się okienko... wszyscy oczekujący w kolejce będą nam za to wdzięczni :) 

Wybór wejścia i trasy

Na teren parku prowadzą dwa główne wejścia obsługujące turystów. Obydwa są dobrze zorganizowane, wyposażone w infrastrukturę turystyczną (gastronomia, toalety, pamiątki, informacja turystyczna), a co najważniejsze w duże i wygodne parkingi. 
Bez względu na to, które wejście wybierzemy doświadczymy magii tych cudownych jezior, niemniej wrażenia będą nieco odmienne... 

Wejście numer 1 - to wersja z wielkim "WOW" ... czyli zaraz po przekroczeniu granic parku czekają na nas jego największe skarby i najpiękniejsze widoki! Maksimum ekspresji w jednym miejscu i czasie... turkus wody, biel skał, szum wodospadów, malownicze drewniane kładki wijące się gdzieś w oddali niczym ogromne, drewniane, wodne węże... Zachwyt gwarantowany! 
Dalsze zwiedzanie, to powolne odkrywanie uroczych zakątków, cudownych widoków, ale w pewien  sposób to taka podróż w stronę relaksu  również w sensie krajobrazowym. Wraz z pokonywanymi kilometrami krajobraz się uspokaja i wypłaszcza... wodospady stają się mniejsze, a rzeźba terenu łagodniejsza... możemy chłonąć to uspokojenie i delektować się ciepłem i słońcem... wspaniałym urozmaiceniem może być także rejs po jeziorze czy wypoczynek na polanie..
 

Wejście nr 2 - to wersja z narastającym zachwytem - jeśli wybierzecie to wejście, doświadczanie krajobrazu będzie odbywało się w sposób narastający... aż do maksimum wrażeń! Jedyne ryzyko, że zmęczenie, spowodowane wielogodzinnym marszem, nie pozwoli w pełni cieszyć się urokiem miejsca. Ponadto, wejście nr 2 trafia mniej więcej w "połowie" wszystkich tras, dlatego chcąc zamknąć "pętlę" trzeba dwukrotnie skorzystać z jakiejś formy transportu (dostępne są stateczki i darmowe kolejki/busiki, które kursują między wejściem 1 i 2); 

Przy każdym z wejść dostępnych jest kilka wersji tras spacerowych o różnym stopniu trudności. Najkrótsze zajmują około 2 godzin, najdłuższe nawet do 8. Warto wyposażyć się w mapkę turystyczną, która pomoże nam czuć się bezpiecznie (chociaż trasy są bardzo dobrze oznakowane). 
Ważne!!! Nie wolno zbaczać z oznaczonych tras. Grozi za to nie tylko mandat! Jest to po prostu bardzo niebezpieczne i w skrajnych sytuacjach może skończyć się tragicznie!!


Godziny otwarcia

W sezonie jeziora można zwiedzać od godziny 7:00 do 20:00 (Dokładne dane  TUTAJ).
Warto jednak pamiętać, że stateczki i busiki mogą kursować w nieco innych przedziałach czasowych

Łódzki elektryczne:

 • linia krótka (P1-P2) - od 7:00 do 20:30 (jeśli to konieczne)
 • długa linia (P2-P3) - od 8:00 do 19:00 co 30 minut
 • długa linia (P3-P2) - od 8:30 do 19:30 co 30 minut

 Busiki (pociągi)

 • St2-St1  - od 8:00 do20:15 co 30 minut
 • St1-St2 - od 8:15 do 20:30 co 30 minut
 • St2-St3 - od 8:00 do 19:30 co 30 minut
 • St3-St2 - od 8:15 do 20:00 co 30 minut

 

Pora zwiedzania 

Proponujemy rozpocząć zwiedzanie z samego rana! Ma na to wpływ kilka czynników:
 • po pierwsze, wraz z upływem czasu wzrasta ilość turystów, robi się coraz bardziej tłoczno i część uroku znika gdzieś w nadmiernym tłumie plączących się rąk i nóg...
 • po drugie, jeśli zdecydujecie się zwiedzać Plitwice w lipcu lub sierpniu, to trzeba się liczyć z dość wysokimi temperaturami, które będą wzrastać w ciągu dnia...
 • po trzecie - przejście najdłuższych tras zajmuje nawet 8 godzin... warto zarezerwować sobie więcej czasu, aby móc się zatrzymać na wypoczynek i na spokojne delektowanie się krajobrazem.

Jeziora Plitwickie, to jedno z takich miejsc, o których nie trzeba długo opowiadać... trzeba je po prostu zobaczyć na własne oczy! 

 

19 komentarzy:

 1. Przepiękną podróż odbyłam dzięki tej fotorelacji, rozmarzyłam się wakacyjnie i to bardzo, mam nadzieję, że kiedyś sama będę mogła zobaczyć te wszystkie cuda. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecamy... rzeczywiście miejsce jest bajkowe... i na szczęście całkiem blisko. My pojechaliśmy samochodem, nocowaliśmy w Zagrzebiu i rano prosto na Plitwice...

   Usuń
 2. Miejsce miałam okazję odwiedzić to miejsce będąc na wakacjach w zadarze i na żywo jest jeszcze piękniej :) tylko koszmarna burza nas tam złapała, chyba nigdy tak nie zmokłam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie warto pojechać jeszcze raz i obejrzeć wszystko w promieniach słońca... jest cudownie!

   Usuń
 3. Zdjęcia są rzeczywiście bajkowe. Aż chciałoby się wsiąść do samochodu i od razu tam pojechać :)
  Pozdrawiam, Marzena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecamy! Wybierając się do Chorwacji naprawdę warto odwiedzić to miejsce!!

   Usuń
 4. Wygląda po prostu bajecznie! A nie miałam pojęcia o tym miejscu. Mam nadzieję, że uda mi sie kiedyś wybrać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto! W takim razie życzymy, żeby udało sie taki wyjazd zorganizować!

   Usuń
 5. A ile czasu zajęła Wam Wasza trasa? BTW, zdjęcia wyglądają super! Świetny klimat!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My zwiedzalìśmy 4 godziny i mam wrazenie, że to bylo optymalne... nie poczulismy zmeczenia a udalo nam sie juz zobaczyć wiele ciekawych miejsc.. nawet plynelismy stateczkiem :)

   Usuń
 6. Chciałabym wrócić do Chorwacji, zrobiła na nas przed laty ogromne wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nas też zachwyciła... i z każdą chwilą zakochujemy sie bardziej :)

   Usuń
 7. Pięknie! Zachwycam się za każdym razem, gdy widzę zdjęcia tych jeziorek. Chyba już czas obrać kurs na Chorwację!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecamy! Warto! I z góry życzymy udanej wyprawy!

   Usuń
 8. Oj tak, Plitvice są po prostu piękne. Fakt, widziałam je na wiosnę,gdy były nieco mniej kolorowe, ale równie cudowne.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wspaniale miejsce. Bylam tam i jedyne co mi przeszkadzalo, to turysci (tacy jak ja :))) A i tak dobrze, ze wstep jest pod kontrola, bo dzieki temu zachowuje swoj czar. Dlatgo podpinam sie pod twa rade, zeby zaczynac wizyte jak najwczesniej:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, jest tam bardzo wielu turystów :) czasem na ścieżkach robi się tłoczno i trudno przejść, zwłaszcza gdy ktoś się zatrzymuje by robić zdjęcia... :) - ale mimo wszystko warto! Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 10. Przecudownie!! Jest to miejsce, do którego z pewnością pojadę - takie jedno z obowiązkowych! Zachwyca! Twoje zdjęcia tylko potęgują mój apetyt :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Pocztówki z Centrum , Blogger